The "Autism Diet" (at least it is what I call it) is driving me crazy!!! No diary, no gluten no #*($$*% money. Why oh why does it cost so much to buy this stuff? Pre-packaged items are 4 times more expensive. Just buying all of the special gluten free flours cost a ton. Not to mention the time it takes to make everything from scratch. At least I know how to cook and bake. I feel sorry for people who don't.
It would be so much easier if my son would eat meat, potatoes, fruit and veggies. I would be in the clear but no...he won't touch fruit or veggies unless I mix them into muffins. He won't always eat meat and potatoes need to be french fries or chips for him to eat them. I wish he would be over his oral sensativities. At least he is allowing me to take a forbidden food and hold it up to his mouth for a "touch". This is to give him a chance to get use to the food touching his mouth and some day he is suppose to feel the urge to place it into his mouth (when pigs fly).
$5.09 is the new price of the only bread he will eat. A loaf consists of about 12 slices (the size of diet bread). I can't stand to eat the stuff so I am making separate meals for the two boys and DH and I eat something else - plus the cost would kill us to eat their special foods. We have been on the diet since July. I can't say I've seen the vast improvement that others have claimed they saw after a few weeks of being on the diet. But they (the experts) say that it can take up to a year. I need to make an appointment to have the kids tested. The only draw back is that allergy testing can be false negative when there actually is an allergy.
Anyone else on this diet? How do you cut costs?